Pomorski Black Metal lat 90-tych

23 marca 2013 autor: horna

W ostatnich latach masowo wspomina się kapele lat 80-tych, te które jako pierwsze zaczęły grać najbardziej agresywny odłam metalu w naszym kraju. Najlepszym tego przykładem jest chyba książka „Jaskinia hałasu” Wojtka Lisa i Tomka Godlewskiego którą zreszą gorąco polecam i mam nadzieję że w końcu zabiorę się za napisanie jej recenzji.

Ja chciałbym dzisiaj jednak zatopić się w nieco innym temacie a mianowicie zespołach które tworzyły krajową scenę Black & Pagan Metal w latach 90-tych w dosyć specyficznym regionie Polski jakim jest Pomorze. Nie da się ukryć że wszystko zaczęło się od Behemotha który zapoczątkował na Pomorzu to co kwitło w najlepsze u naszych północnych sąsiadów – Norwegii. Wymienianie nazw kapel wydaje się chyba zbyteczne…


We wczesnych latach 90-tych wraz z Behemoth na pozostałej mapie Polski zaczęły wyrastać kolejne black metalowe twory że wspomne choćby o Graveland, Christ Agony, Bundeswehra, Infernum czy Xantotol. Na Pomorzu poza Behemoth pierwszymi zespołami grającym ten rodzaj muzyki był również gdański Mastiphal (nie mylić z tym katowickim) w którego składzie znaleźli się m.in Zepar (mający również swój krótki epizod w wczesnym Behemoth a aktualnie Dead Thorn) i sesyjnie Nergal na perkusji o czym zresztą wspomina biografia Behemoth „Konkwistadorzy diabła oraz gdyński Kohort. Dalsze wspominanie historii Behemoth wydaje się zbędne bo najlepiej oddaje to wspomniana biografia.

Kolejnym dużym przełomem na pomorskiej scenie Pagan/Black Metal był debiutancki materiał Hefeystos („Vilce sjen”) a przede wszystkim materiały wejherowskiego Sacrilegium – „Sleeptime” z 1994 roku oraz jeden z najlepszych moim zdaniem (i wiem że nie tylko) materiałow który spłodziła krajowa scena Black metal – „Wicher” wydany w 1996 roku przez Pagan Racords. W wszystkich tych materiałach swój udział miał wokalista Heyfeystos / Sacrilegium – Nantur Aldaron.

Wspominając o tej scenie lat 90-tych na Pomorzu nie można również zapomnieć o bądź co bądź kontrowersyjnym (bowiem poruszającym się w kręgach NS) koszalińskim Gontyna Kry ale również zasłużonym dla krajowej sceny Black Metal.

Zespoły które również pozostawiły po sobie mniejszy lub większy ślad na Pomorskiej scenie Black/Pagan Metal w latach 90-tych to również takie nazwy jak: AGALIREPT, MARHOTH, HORNAGEST, VENEDAE, MEMORIA VETUS, ŁZA ZESCHNIĘTEJ RÓŻY, TRIVIAL THORN czy NORDEN.


Zostaw komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby ponownego wysyłania go.