Dorosłe dzieci – Polish Metal Archive

28 stycznia 2012 autor: horna

Wczoraj wychwalałem zine’a R’Lyeh a dziś polecę jedną ze stron na którą natknąłem się już jakiś czas temu, lecz nie ma praktycznie dnia bym na nią nie zaglądał.

Dorosłe dzieci to blog poświęcony polskiej muzyce metalowej, choć nie tylko ponieważ znajdziemy tu również sporo ostrzejszej odmiany rocka. Ta strona to prawdziwa encyklopedia polskiej sceny, skarbnica wiedzy na temat ostrych dźwięków tworzonych w naszym kraju zarówno przez kapele dobrze znane jak i te które tworzyły Polską scenę underground. Same informacje to jednak nie wszystko ponieważ trzon tej strony stanowią materiały które możemy sciągnąć w pełnych wersjach, najczęściej są to albumy lub dema które nie są już dostępne oficjalną drogą ani nie ma ich już w sprzedaży.

Jeśli dobrze pamiętam przegląd historii mamy okazję zacząć od roku 1980 – wtedy to pojawił się m.in dwuutworowy singiel Turbo – W Środku Tej Nocy / Byłem z Tobą Tyle Lat. Zresztą materiałów z lat 80-tych znajdziemy tu dosyć sporo – Open Fire, Kat, Hammer, Stos, Test Fobii, Kreon, Thrasher Death, Vader, czy płyty z Metalmanii które wychodziły swego czasu na czarnych krążkach. Jest też sporo niemal kultowych materiałow pochodządzących z początku lat 90-tych. Nie ma chyba sensu bym wymieniał tu większości nazw, ale jeśli nie jest Wam obcy underground lat 90-tych to takie nazwy jak Merciless Death, Necrophil, Lastwar, Hazael, Magnus, Ghost czy Mortal Slaughter będą Wam dobrze znane. Znalazłem tu też sporo ciekawostek o których istnieniu nawet nie wiedziałem jak choćby nigdy nie wydany reh Behemoth – 24.09.1993 Unreleased Session. Jest tego oczywiście o wiele, wiele więcej, niektórych z kapel w życiu nie słyszałem nawet z nazwy. Miło przypomnieć sobie też niektóre z demówek które trafiały do mnie drogą pocztową kiedy to zajmowałem się Horną w latach 90-tych.

Zauważyłem że ostanio zniknęła możliwość segregacji materiałow wg. lat – warto byłoby chyba do tego powrócić..

Jakby jeszcze było mało mamy tu skany wielu zinów (w tym bodajże pierwszy krajowy zine Metallian którego dwa pierwsze nmery pochodzą z 1986 roku!) które spłodziła krajowa scena underground czy też pierwsze numery Morbid Noizz i Thrash’em all.

Oto więc kolejna pozycja obowiązkowa dla wszystkich metal maniacs – dorosledzieciblog.blogspot.com


Jedna odpowiedź

  1. Merlin

    Mozliwosc segregacji wg lat nie zniknela. Jedynie jest w innym miejscu – pasek na samej gorze bloga.
    http://dorosledzieciblog.blogspot.com/p/rok-year.html

Zostaw komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby ponownego wysyłania go.